MS 2019: Urvou Češi postup? Cesta dál vede přes Turky a Japonce
01. 09. 2019, 08:00 » Perličky - Autor: Matyáš Fanta
(zdroj: Nbasket.cz)
Ačkoli se zraky Čechů upírají na dnešní duel tuzemského výběru se Spojenými státy, je třeba si připomenout, že svěřence trenéra Ronena Ginzburga čekají v základní skupině celkem tři soupeři. Zmíněné – a favorizované – Američany jsme si už představili, nyní se podívejme na ostatní týmy skupiny E: Turecko a Japonsko.
Turecko
Turecko je zařazováno mezi basketbalové stálice, které patří minimálně k evropské špičce, nicméně výsledky z posledních let nejsou nijak oslnivé. Naprostého vrcholu dosáhla země z jihovýchodu Evropy v roce 2010, kdy se na domácím světovém šampionátu radovala ze stříbrných medailí. O čtyři roky později přišlo solidní osmé místo, poté však nastal propad. Stačí se podívat na poslední evropská mistrovství: v letech 2017 a 2015 přišlo zklamání v podobě 14. příčky, v roce 2013 dokonce 17.
Ovšem pozor: nutno podotknout, že minimálně na papíře bude budit družina kouče Uruka Saricy respekt. A to především díky trojlístku hráčů z NBA, jimiž jsou Cedi Osman z Clevelandu, Furkan Korkmaz z Philadelphie a Ersan Ilyasova z Milwaukee.
I díky nim se turecký tábor pyšní vysokou sebedůvěrou, přičemž doufá v to, že skolí i Američany. Přípravu „Twelve Dev Adam“ (Dvanácti obrů) můžeme označit za povedenou, vždyť na začátku srpna si Turci připsali cennou výhru nad Francií. Na druhou stranu: poté poráželi pouze papírově slabší soupeře a v zápasech proti Srbsku a Řecku na jejich konto přibyly dvě porážky o 15, resp. 14 bodů.
„Nedáváme si konkrétní cíle. Každý den musíme předvést dobrý basketbal. Jestli postoupíme z první skupiny, v což pevně věřím, pak se o tom můžeme pobavit,“ prohlásil Furkan Korkmaz.
Vše nasvědčuje tomu, že tým ve skupině svede souboj o druhé postupové místo. Má k němu papírově ze všech nejblíž, kam ale může dojít? Pokud Turci splní očekávání a kvalifikují se do další fáze, ocitnou se ve skupině, kde bude kromě USA figurovat i Řecko. Přiznejme, že to by s největší pravděpodobností znamenalo pro Saricu a spol. konečnou.
Japonsko
Japonci nepatří k pravidelným účastníkům mistrovství světa, letos si připíšou teprve pátou účast. Ta poslední se konala před 13 lety, tehdy celek z Asie skončil na 20. příčce. Nejlepší výsledek v historii turnaje pak zaznamenal v roce 1967, kdy obsadil 11. místo.
Celek trenéra Julia Lamase, mimochodem někdejšího lodivoda Realu Madrid či argentinské reprezentace, by na šampionátu měla táhnout mladá dvojice z NBA: devítka letošního Rui Hachimura z Washingtonu, který se již stihl ukázat ve slušném světle v Letní lize, a Yuta Watanabe z Memphisu.
Země vycházejícího slunce je před startem šampionátu podceňována a předem odkázána k poslednímu místu ve skupině. Svůj potenciál ovšem Japonsko naplno prezentovalo v posledním přípravném zápase, v němž pokořili silné (byť po dlouhém letu unavené) Německo. Pro devátý tým z posledního mistrovství Asie může být jenom dobře, pokud jej soupeři podcení. Je totiž očividné, že mají – i v poměrně těžké skupině – na to, aby zabojovali o postup.
„Těším se,“ popsal Hachimura své pocity před startem šampionátu. „Budeme hrát proti Americe. Je vzrušující, když si představím, co může Japonsko na turnaji dokázat.“
Pro českou reprezentaci je naopak výhodou, že oba soupeři v boji o druhé místo ve skupině odehrají svůj první zápas na turnaji proti sobě. Realizační tým Lvů tak naživo uvidí, jakou hrou se oba celky prezentují v ostrých zápasech, ne pouze v přípravě, a budou se moci pořádně připravit.
Program skupiny E (Shanghai Oriental Sports Center, Šanghaj)
1. září
Turecko – Japonsko (10.30)
Česko – USA (14.30)
3. září
Japonsko – Česko (10.30)
USA – Turecko (14.30)
5. září
Turecko – Česko (10.30)
USA – Japonsko (14.30)